Sprawozdanie z XXIX Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte
organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1
w Opolu w dniach od 29 maja do 1 czerwca 2012 roku.

      W spotkaniu wzięły udział 23 szkoły z całej Polski. W pierwszym dniu odbyło się spotkanie delegacji klubowych, podczas którego głos zabrał prezes klubu pan Adam Szatkowski,  po krótkim powitaniu omówiono sprawy bieżące stowarzyszenia.
Następnie odbyła się prezentacja szkół  klubowych i rozdanie materiałów promocyjnych.. Główne uroczystości rozpoczęła  msza inauguracyjna w kościele NMP na Górce, celebrowana przez biskupa Pawła Stobrawę w intencji żołnierzy Wojskowej Składnicy Tranzytowej  z Westerplatte. Następnie,  w asyście kompanii honorowej 10 Brygady Logistycznej z Opola, z udziałem  pocztów sztandarowych szkół  klubowych  i zaproszonych gości,  pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, odbyła się uroczystość upamiętnienia bohaterskich Obrońców Westerplatte. Pamięć ich uczczono salwą honorową..

     W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się Akademia, w czasie której  wręczano  Medale Klubowe osobom zasłużonym dla stowarzyszenia. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w przedstawieniu pt. „Siedem dni obrony” .Kierownik działu naukowo – badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach -Opolu dr Piotr Stanek przedstawił historię  majora Henryka Sucharskiego po kapitulacji w prezentacji : „ Z szablą do niewoli- jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego”.

    Spotkanie uświetniło wystąpienie „Żołnierza września”, „ Karpatczyka”, prezesa Zarządu Oddziału ZIWRP pana podpułkownika Władysław Gawdyna, który w honorowym zastępstwie  Westerplatczyków spotkał się z uczestnikami sympozjum i opowiedział o swoich wojennych losach.

     Podsumowano ogólnopolski konkurs literacki „Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie” pod patronatem opolskiego kuratora oświaty pani Haliny Bilik.
Napłynęło ponad 30 prac z całej Polski i z tej grupy wyłoniono zwycięzców:
- w kategorii szkół podstawowych:

  • I m. – Karolina Zawodniak SP nr 1 w Cichem
  • II m. – Tomasz Cienkowski SP w Tłuchowie
  • III m. – Patryk Zając – SP nr 12 w Kielcach

- w kategorii szkół gimnazjalnych:

  • I m. – Gabriela Kinga Stefańska  - PG w Nowej Krępie
  • II m. – Maria Rusak- PG nr 2 w Myszkowie
  • III m. – Joanna Kaleta PG nr 2 w Leńczach

    Po akademii uczestnicy udali się do  szkoły gdzie mogli odwiedzić sale lekcyjne i obejrzeć prezentacje prac uczniów. Mogli też zobaczyć próby do XXIX  Festiwalu Polskiej Piosenki i zwiedzić Amfiteatr opolski.

    Dnia 31 maja  zorganizowano   wyjazd do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dyrektor muzeum pani dr Violetta Rezler – Wasielewska powitała uczestników i otworzyła   wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku  „Powrót majora”.  Na miejscu odbyły się też  warsztaty dla młodzieży i nauczycieli .  Na zakończenie odbył się Konkurs Polskiej  Piosenki Festiwalowej Opole 2012 i pożegnalne ognisko. Wszyscy uczestnicy wyjechali pełni wrażeń. Byli zadowoleni z ciekawych spotkań z niezwykłymi ludźmi i miejsc, które mogli odwiedzić.